Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekJorkšírský teriér - péče

Jestliže se plánujete se svým jorkem účastnit výstav, pak je péče o jeho srst velmi náročná. Tu bychom neměli podceňovat a začít musíme od prvních dnů. Nutné je denní česání, aby štěně dokonale přivyklo a česání se pro něj stalo příjemnou samozřejmostí. Okolo šestého měsíce se srst začíná balíčkovat. (Jednotlivé prameny dobře pročešte - cucků zbavenou srst napusťte kvalitním olejem, zabalte je do proužků hedvábného papíru a upevněte gumičkou).

Nezbytné je časté koupání s použitím kvalitní kosmetiky. V dnešní době je na trhu se psí kosmetikou opravdu velký výběr a každý si musí vyzkoušet, která nejlépe vyhovuje právě jeho pejskovi. Je možné, že se setkáte s názorem, že natáčení srsti u psů je týrání. Všechny odpůrce natáček ale musím uklidnit, neboť naopak díky nim může i super-šampion běhat venku s ostatními, spát v posteli, zkrátka žít jako všichni ostatní psi. Pokud některou z natáček více utáhnete a pejskovi je to nepříjemné, buďte si jisti, že si ji buď sám povolí a nebo vám svou nelibost dá patřičně najevo.

http://www.yorksirsky-terier.cz/S natáčením musíme začínat postupně - například po jedné natáčce nejdříve na bok, když si zvykne, přidáváme další. Máme-li jorka jen na mazlení, postačí pročesání srsti a vykoupání podle potřeby. Můžeme si také vybrat některý ze slušivých střihů a nechat pejska ostříhat. Tímto krokem si ovšem definitivně uzavřete cestu na výstavy. Velkou výhodou je, že jork nelíná a nenacházíme tedy srst všude po bytě a na svém ošacení.

U jorků se stříhá horní třetina oušek. Některým štěňátkům se ouška postaví sama, někdy jim musíme pomoci a to tím, že ouško složíme do kornoutku a u hlavičky se oblepí leukoplastí.

Přestože je jork velmi malý, netrpí nijak zvlášť nemocemi. Nejdůležitější je vždy prevence a to především co se týká infekčních onemocnění. Samozřejmostí by mělo být pravidelné očkování a odčervování. Problémem někdy bývají přetrvávající mléčné zuby (řezáky i špičáky). Toto je nutné hlídat a v případě potřeby nechat dát mléčné zuby odstranit veterinářem, protože perzistující zuby mohou negativně ovlivnit skus psa. U jorkšírů se velmi často objevuje zubní kámen, kterému se ovšem dá předejít pravidelným čištěním zubů. Na toto čištění používáme pastu určenou pro pejsky, nikdy ne lidskou. Co se týká stravy, máme na výběr granule a nebo klasickou - doma připravenou stravu. Jorkšíři milují zeleninu (mrkev, papriku) i ovoce.

 

Náhledy fotografií ze složky Jorkšírský teriér

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář